Al geruime tijd voelen ondernemingen de pijn van de aanhoudende crisis. De verwachtingen zijn weinig rooskleurig. Het laten gaan van personeel is meer regel dan uitzondering en het voornemen te investeren is nog nooit zo laag geweest. De problemen beperken zich overigens niet tot een enkele onderneming of bedrijfstak. Iedereen heeft er last van en het aantal faillissementen loopt over de gehele linie op. Er is ook hoop. In veel gevallen is het mogelijk tijdig de koers aan te passen. Er zijn namelijk vrijwel altijd indicatoren die lang van tevoren duidelijk maken dat het een minder goede kant opgaat met de onderneming. Dit artikel geeft een beknopt overzicht van zulke 'early warning signals'.
Samenwerking tussen leverancier en afnemer laat zich vanuit verschillende modelperspectieven karakteriseren. Vanuit een volwassenheidsmodel, die je in groten getale op internet kunt vinden. Vanuit de Kraljic-matrices, zowel de klantvisie als de leveranciersvisie. Vanuit het 5-krachtenmodel van Porter, ook hier vanuit beide posities bekeken. En zo meer. Een groot scala staat ons ter beschikking. De wetenschap heeft zich buitengewoon productief getoond de afgelopen decennia.
Living in the fast (close) lane is tegenwoordig het devies. Met minder mensen meer doen dus, of met dezelfde mensen meer en sneller hetzelfde doen en ook nog eens meer tijd besteden aan Business control. Dat kan toch niet, is een veelgehoorde reactie. Maar hoe doe je dat als je nog zoveel waarde toekent aan Excel om de taken met je team te delen bij een periode afsluiting?
Al geruime tijd neemt de groei van de bedrijfskredietverlening van Nederlandse banken af, meldt De Nederlandsche Bank. Nederlandse banken hadden in september per saldo bijna 6 miljard euro minder bedrijfskredieten uitstaan dan in augustus. Ten opzichte van september 2012 daalde het uitstaande bedrijfskrediet met 1,3 procent.
De recente oproep van De Groene Zaak om deel te nemen in het onderzoeksprogramma duurzame businessmodellen heeft veel resultaat gehad. Inmiddels is De Groene Zaak met vele bedrijven in gesprek, bijvoorbeeld over businesscases rondom waterbouw, voedsel, mobiliteit, duurzame energie en gezondheid.
Falende projecten zijn van alle tijden. Op zich niets bijzonders. Maar de omvang van falende projecten is zorgelijk. In de ICT is een budgetoverschrijding met een factor twee eerder regel dan uitzondering. Goed opdrachtgeverschap biedt uitkomst, aldus Derk Kremer. Hij beschrijft in dit artikel de zes cultuuraspecten die goed opdrachtgeverschap in de weg zitten.
Voor een versterking van de aanpak van faillissementsfraude is het niet genoeg het juridisch kader te herzien. Minstens zo belangrijk is de prioriteit die wordt gegeven aan opsporing en vervolging van faillissementsfraude.
Terwijl de MSCI World Large Cap Total Return Index ongeveer 80% steeg tussen januari 2001 en september 2013, verdrievoudigde de corresponderende Small-Cap Index in dezelfde periode. Alleen in de jaren 2007-08 en in 2011 deden zogeheten large caps het beter dan kleine.
De groeiende welvaart in Polen biedt Nederlandse bedrijven veel mogelijkheden als zij zich inspannen om een goed inzicht te krijgen in deze markt en zich willen aanpassen aan de normen van het land. Dat meldt Atradius.
'In 2020 zal de Chief Marketing Officer meer aan IT uitgeven dan de Chief Information Officer en in 2030 zullen er meer dan 31 miljard devices in de wereld zijn die allemaal data verzamelen.' Interessante inzichten over Business Intelligence tijdens de Business Discovery World Tour. Dit evenement werd onlangs georganiseerd door BI specialist QlikTech en stond volledig in het teken van de trends en toekomst van IT - business intelligence en analytics in het bijzonder.
De migratie naar SEPA, de nieuwe standaard voor Europees betalingsverkeer die vanaf 1 februari 2014 ingaat, is de grootste verandering in het girale betalingsverkeer tot op heden. Nog groter dan de invoering van de euro.
CFO en lid van de Raad van Bestuur Paul Lafranca beëindigt per 1 januari 2014 zijn werkzaamheden voor Arbo Unie B.V. Dit is vandaag bekend gemaakt door de Raad van Commissarissen van Arbo Unie. Lafranca vertrekt naar Thuiszorg Services Nederland waar hij financieel directeur wordt.
De financiële verslaggeving van beursgenoteerde ondernemingen over 2012 biedt nog veel ruimte voor verbetering. Informatie voor beleggers over de daadwerkelijke stand van zaken binnen ondernemingen is niet altijd eenduidig, duidelijk of juist, stelt de AFM vast.
Leden van de Commissie Tabaksblat die in 2003 een code opstelde voor behoorlijk bestuur, hebben dinsdag bij minister Henk Kamp (Economische Zaken) aangedrongen op een herziening van de regels. Een evaluatie leidde tot vijf aanbevelingen die de code beter moeten maken.
De overheid stimuleert al enige tijd zeer zuinige auto's. Werkgevers profiteren van een vrijstelling voor de Motorrijtuigenbelasting (MRB) en leaserijders worden voor deze auto's beloond met een laag bijtellingstarief. Per 1 januari 2014 vervalt de MRB-vrijstelling voor veel nieuwe én rijdende zuinige auto's.
Informatietechnologie valt niet meer weg te denken uit het zakelijke en sociale verkeer. Met de toegenomen kracht, complexiteit en openheid van datastromen en middelen gaat echter ook kwetsbaarheid gepaard. In deze artikelenreeks geeft DearBytes, adviseur in beveiliging van IT-systemen en kostbare informatie, 10 stappen om te komen tot een perfecte balans tussen functionaliteit en veiligheid. In dit tweede deel aandacht voor het stellen van prioriteiten en kwetsbaarheden.
Het is geen wonder dat de controller in de loop der tijd een ongrijpbaar fenomeen is gebleken. We worden opgeleid in en gevoed door een behoudend onderwijs- en onderzoeksveld dat evenzeer kampt met een onduidelijke identiteit.
Het zijn bittere tijden op de arbeidsmarkt voor finance professionals. Natuurlijk zit de economie tegen, maar finance professionals zullen de hand in eigen boezem moeten steken om het tij te keren. Albert Allmers (directeur FinanceFactor) beschouwt de huidige situatie en geeft advies om de onvermijdelijke grote ommekeer op de financiële arbeidsmarkt gestalte te geven.
HR-professionals vinden talentmanagement van het huidige personeel een topprioriteit (38%) en komend jaar wordt het alleen maar belangrijker (78%). Andere HR-thema's, zoals verzuim, personeelsverloop en reorganisaties, verhinderen echter dat HR-professionals talentmanagement de gewenste aandacht kunnen geven.
De afgelopen jaren is het aantal MKB'ers met een melding van een incassozaak fors gestegen, namelijk van 2010 naar 2012 met maar liefst 85%. Ook de meldingen in 2013 laat deze stijgende lijn zien. Dat zegt Stichting Achmea Rechtsbijstand (SAR).
Op 17 september 2013 is door het kabinet het Fiscaal pakket 2014 bij de Tweede Kamer ingediend. De belangrijkste wetsvoorstellen die zijn ingediend zijn het Belastingplan 2014 en de Overige fiscale maatregelen 2014. Grant Thornton heeft de belangrijkste wijzigingen op een rij gezet. Stel u op de hoogte van deze 7 wijzigingen en voorkom dat u voordelen mist of straks hoge boetes moet betalen.
Niet ervaring, maar competenties zijn voor werkgevers in 2020 de belangrijkste reden om iemand aan te nemen. Het cv zoals we dat nu kennen, gaat dan ook grotendeels verdwijnen. Dat stelt Tempo-Team op basis van eigen trendonderzoek.
De wereld verandert in snel tempo en de huidige economische context stelt ondernemingen voor grote uitdagingen, zowel vanuit financieel als vanuit risicoperspectief. Om snel en adequaat te kunnen reageren op veranderende en uitdagende economische omstandigheden is het van belang dat risicomanagement en finance worden geïntegreerd. De druk komt hierbij te liggen op de schouders van de CFO, die zich steeds meer ontwikkelt tot partner van de CEO en de business.
Wist u dat 10 tot 20% van uw totale kosten bestaat uit indirecte kosten? Het gaat om posten als energie, schoonmaak, afval en wagenpark. Omdat ze niet bepalend zijn voor uw core business, is er vaak minder aandacht voor. Toch is besparen op deze indirecte kosten de moeite meer dan waard. Lees hoe u in 4 stappen uw bedrijfsresultaat direct kunt verbeteren.
Verlaging van de administratieve lasten draagt bij aan de concurrentiepositie van bedrijven en daarmee aan de economische groei. Panteia heeft onderzocht wat de economische gevolgen zijn van een uniforme vermindering van de administratieve lasten van bedrijven in de marktsector met 10%, ofwel 1,3 miljard Euro in voor dit onderzoek gekozen richtjaar 2009.
De Nederlandse retail staat ook in 2014 nog onder druk. De structurele factoren die de retail beïnvloeden - zoals het besteedbaar inkomen, de koopbereidheid van consumenten en de werkloosheid - tonen op korte termijn nog geen verbetering.
Bijna een kwart van de CFO's (23%) verwacht de salarissen van medewerkers te verhogen in het komende jaar. Om een aantrekkelijke werkgever te blijven, is het echter voor bedrijven belangrijk verschillende onderdelen van de beloning goed op orde te hebben.
Het Centraal Planbureau is vandaag met de doorberekening gekomen van het begrotingsakkoord dat de coalitiepartijen (VVD en PvdA) vrijdagavond jl hebben gesloten met de oppositiepartijen D66, CU en SGP. Hieruit blijkt dat het begrotingstekort in 2013 en 2014 met 700 miljoen euro oploopt.
IT verandert de competitieve dynamiek in vrijwel de meeste sectoren. Organisaties gebruiken technologie bijvoorbeeld voor het verbeteren van hun operationele efficiëntie, zodat zij lagere prijzen kunnen bieden dan hun concurrenten. Ook zetten zij technologie in om de klantenservice te verbeteren, zodat zij klanten bij de concurrent weg kunnen halen en meer marktaandeel kunnen realiseren. Daarnaast helpt het om nieuwe kansen als eerste partij in de markt te identificeren, zodat bedrijven hier het nieuwe productaanbod op kunnen aanpassen. Toch biedt IT naast al deze voordelen ook nadelen.
Meld je aan voor de nieuwsbrief Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur Partner Manager
0628068433 daancommandeur@sijthoffmedia.nl