Het omlaag brengen van het werkkapitaal is inmiddels een gemeengoed geworden voor veel ondernemingen. Veel successen worden bereikt door gerichte acties. Voor deze organisaties is de uitdaging om werkkapitaal optimalisatie als een permanent proces binnen de organisatie in te bedden. Een dergelijk proces vereist mobilisering van een groot deel van de organisatie. In dit artikel geeft ik aan welke ingrediënten hiervoor vereist zijn.
In blog posts op FM.nl zijn enorme dalingen in de vraag naar financials gesignaleerd, maar hoe moet jij nu verder? Daar werd tot nu toe geen antwoord op gegeven. Onze bazen en automatiseerders en werkgevers zijn veel slimmer dan wij en de meeste financials werken met efficiencyverbeteringen hard aan deze vraagdaling mee. Tijd voor een wake up call.
De Nederlander Marcel Smits, voormalig topman van Sara Lee en CFO van KPN, wordt met ingang van 15 april benoemd als Chief Financial Officer (CFO) van het Amerikaanse agri- en foodconcern Cargill.
Nederlandse exporteurs verwachten een groei van 9 procent in 2013. Bovendien hebben zij in 2012 hun verwachting van 7 procent exportgroei waargemaakt. Hiermee fungeert de export opnieuw als trekker van de Nederlandse economie.
Voor het hele speelveld van ondernemers is het moeilijker geworden om financiering te krijgen. Zowel kleine als grote ondernemers gaan met lood in hun schoenen naar de bank en krijgen daar vaak nul op het rekest. Maar ondernemers willen ondernemen en moeten dus aan de slag met andere vormen van financiering. Welke andere alternatieve financieringen zijn er eigenlijk en hoe ga je succesvol op zoek? 10 vragen aan praktijkexpert Sjoerd Schaafsma.
Veel HR-afdelingen onderschatten de kosten van HR-processen doordat ze hun functioneren niet meten en vergelijken. De werkelijke kosten zijn daardoor vaak niet zichtbaar bij organisaties. Een efficiëntere inzet, besparingen en verbeteringen van dienstverlening van de HR-afdeling blijven hiermee achter.
Nederlands grootste verzekeringsgroep met een coöperatieve achtergrond, heeft twee nieuwe leden voor haar Raad van Bestuur benoemd. Met ingang van 1 april wordt Huub Arendse, momenteel partner bij KPMG Nederland, benoemd tot Chief Financial Officer (CFO) van Achmea.
De laatste jaren is er veel jurisprudentie verschenen over de zogenoemde onzakelijke lening. Een dergelijke lening wordt geacht te zijn verstrekt onder voorwaarden die alleen een aandeelhouder zou overeenkomen. Denk hierbij aan het verstrekken van een lening zonder adequate zekerheden of rente. Hierover bericht DBO.
De tien grote banken en verzekeraars stellen het belang van de klant meer centraal. In 2012 scoorden grote banken en verzekeraars gemiddeld een 3,3 op de vijfpuntschaal van het Klantbelang Dashboard.
De eerste administraties in de geschiedenis van de mensheid werden met het kerven van een snee in een stuk hout of bot gedaan. Een rechte streep dus, liggend of staand. Hiervan zijn meerdere voorbeelden gevonden, van tienduizenden jaren oud. Een 32.000 jaar oud bavianenbot dat gevonden is in Tsjechië bevat tientallen inkepingen, allemaal gegroepeerd in groepjes van vijf. Een herder die zijn dieren wilde tellen en dat deed door strepen in een bot te kerven, kreeg bij een veestapel van enige omvang zo een overzichtelijke rij strepen op zijn kerfstok.
In slechts een aantal jaren tijd is Esprit Telecom vanuit een financieel hulpbehoevende positie uitgegroeid tot een uiterst gezonde partij in de zakelijke telecombranche. Recent is Esprit Telecom verkocht aan het beursgenoteerde Ziggo. Wolter Wagter, sinds 2010 controller bij Esprit Telecom, heeft vanuit zijn financiële rol een grote bijdrage geleverd aan de bijzondere prestaties van zijn onderneming.
Toonaangevend leverancier van tapijt en tapijttegels Desso koppelt een creatief en innovatief productontwerp aan duurzaamheid. Een prachtig bedrijf om voor te werken, vindt Carool Korsten (Corporate Controller sinds 2010). 'Cradle to cradle® zit nu in ons hele model verweven en dat levert mooie uitdagingen op voor Finance. Ik probeer het verschil te maken in hoe ik de dingen doe.'
Floris Hoogenboom fungeert bij het innovatieve familiebedrijf Lely Holding als een echte spin in het web. Zijn bijdrage aan het verwezenlijken van de doelstellingen van het agrotechniekbedrijf bestaat onder meer uit het organiseren van tijdige en toekomstgerichte (geconsolideerde) rapportages & analyses; het coördineren van het budget en de forecast; het zorgdragen voor de treasury functie en het vormgeven van de navigation partner rol.
Het beste van twee werelden samenbrengen op het gebied van management reporting. Een uitdagende taak die Corporate Controller Jasper de Wit bij het gefuseerde Royal HaskoningDHV heeft opgepakt. Hij is er in geslaagd een perfecte harmonie te vinden in de zeer verschillende managementrapportages en projectwaarderingen van de twee ingenieurs- en adviesbureaus. Terwijl hij de business is blijven voorzien van adequate stuurinformatie voor het heden, heeft hij gelijktijdig het solide fundament gelegd voor de toekomst.
Hoewel Nederland op het gebied van innovatie wereldwijd slechts tot de middenmoot wordt gerekend, zijn Nederlandse bedrijven zelf zeer positief over het innovatieklimaat in ons land. Maar liefst 83% van de Nederlandse bedrijven beoordeelt het innovatieklimaat in ons land met een zeven of hoger.
Bijna twee derde (64%) van de organisaties voert dagelijks, wekelijks of maandelijks wijzigingen door aan het ERP-systeem. Dat percentage is de afgelopen jaren fors gestegen: in 2009 was dat nog maar 30 procent.
De gemiddelde dekkingsgraad van de Nederlandse pensioenfondsen was per eind maart gelijk aan 107%. Dit betekent een stijging van maar liefst vier procentpunt ten opzichte van een maand eerder. Deze lag toen, zonder rekening te houden met de kortingen, nog op 103%.
57% van de Nederlandse werknemers twijfelt sterk of ze de AOW-leeftijd gaan halen op de manier zoals ze nu werken. Dat blijkt uit de Beroepen en Arbeidsmarkt Survey, een trendonderzoek onder 2500 werkenden van Tempo Team.
Het aantal faillissementen in de groothandel is in 2012 flink toegenomen. Economische tegenwind zorgt voor krimpende handelsstromen. Dit resulteert niet alleen in minder omzet voor groothandels, maar vraagt ook om waakzaamheid op het gebied van werkkapitaal.
Een kwart van de Nederlandse ondernemers doet zaken over de grens. Dat gebeurt nog steeds het meest binnen Europa. Voor het eerst in jaren is de animo voor handel met de Verenigde Staten licht af genomen.
Leon Kerckhaert, Finance Manager van de groeiende internetonderneming Albumprinter, heeft zijn nominatie voor de Controller of the Year Award aangegrepen om eens terug te blikken op de laatste jaren en geconcludeerd dat hij een hele hoop heeft bereikt. Onder meer de financiële structuur op orde brengen, de integratie van twee overgenomen bedrijven en de basis leggen voor business partnership behoren tot zijn prestaties.
Nederlandse consumenten zijn ten opzichte van vorig jaar meer bereid om geplande aankopen te financieren. Dit blijkt uit de VFN Financieringsbarometer, die in maart voor het eerst is opgesteld door onderzoeksbureau GfK in opdracht van de Vereniging van Financieringsondernemingen in Nederland (VFN).
Nog maar weinig bedrijven zijn bezig met het herzien van de eigen pensioenregeling. En dit terwijl uiterlijk per 1 januari 2014 zo'n 95% van alle pensioenregelingen moeten zijn aangepast. Pensioenexpert Jeroen Tuijp beantwoordt 4 prangende vragen.
In hoeverre passen financieel managers en controllers innovaties toe binnen hun financiële kolom? En hoe draagt finance bij aan innovatie binnen de onderneming? In dit dossier treft u onderzoek, checklists en interviews rond het thema 'Finance & Innovatie'. Laat u inspireren en breng uw finance organisatie naar de next level.
Om de consensus over de strategie te bevorderen moeten organisaties de macht verdelen en ervoor zorgen dat medewerkers zich vrij voelen om hun ideeën te uiten. Dat stelt Murat Tarakci in zijn proefschrift 'Strategie en gedrag - Strategische consensus, macht, en merken', waarop hij onlangs promoveerde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam.
De salarissen in West-Europa stijgen komend jaar het minst van de wereld, terwijl de salarisgroei in Oost-Europa juist snel toeneemt. Dit blijkt uit onderzoek van Hay Group onder ruim 14 miljoen werknemers bij 20 duizend organisaties wereldwijd.
De Raad van Commissarissen van Ordina N.V. benoemt mevrouw drs. Jolanda Poots-Bijl RC (43) per 1 april 2013 tot CFO en lid van de Raad van Bestuur. Zij was tot voor kort CFO bij bouwbedrijf VolkerWessels en daarvoor bij Prorail.
De overheid scherpt het komende jaar de CO?-grenzen voor de Motorrijtuigenbelasting aan, wat inhoudt dat er minder voertuigen in aanmerking komen voor een vrijstelling. Een energiezuinige auto wordt vanaf 1 januari 2014 gemiddeld 840 euro per jaar duurder.
Het huidig economisch tij leidt tot een historisch hoog aantal faillissementen. Dit is één van de motieven die ertoe heeft ertoe geleid dat Minister Opstelten op 27 november 2012 in een brief aan de Tweede Kamer een herijking van de faillissementswet voorstelt.
Na 1 januari 2015 kan Chipknip niet meer gebruikt worden. Currence heeft op basis van de marktontwikkelingen en na consultatie van marktpartijen besloten om Chipknip te beëindigen. Daarmee komt na 17 jaar een einde aan het bestaan van dit Nederlandse elektronische betaalmiddel.
Meld je aan voor de nieuwsbrief Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur Partner Manager
0628068433 daancommandeur@sijthoffmedia.nl