De controller kent de organisatie door en door. Zijn helikopterview komt niet alleen bij de financiële control van pas, maar ook bij het optimaal gebruik en de implementatie van ICT. Zo weet Aard Schrauwen, controller bij Levens Group.
Vijf euro waren ze twee jaar geleden nog waard, de aandelen van Numico. Het voedingsbedrijf met 's werelds jongste én oudste consumenten, had in de jaren ervoor 'basisverbreding' als motto gevoerd. Miljarden waren geïnvesteerd in de Amerikaanse vitaminemarkt, maar de opbrengsten vielen tegen. Michel Cup werd verantwoordelijk voor het nieuwe managementinformatiesysteem, dat de board ondersteunt om de juiste strategische beslissingen te nemen.
Bart van den Huijsen, Brabander van huis uit, kwam via Azië bij Heineken NV terecht. Na een Indonesisch avontuur werd hij in 2003 een belangrijke spil in de reorganisatie van de control functie op het hoofdkantoor. 'Het hoofdkantoor was behoorlijk verzuild, dat moest anders.'
Terwijl de overheid met luchtige reclamespotjes (ziekenfonds of particulier?) de burger alvast aan het voorbereiden is op de komst van het nieuwe zorgstelsel in 2006, klinken er nog voordat de basisverzekering een feit is, al verontrustende klanken uit de financiële hoek. Experts op het gebied van credit management verwachten dat er met het komende stelsel enorme cashflowproblemen zullen ontstaan. Op den duur zal dit leiden tot Amerikaanse taferelen waarin duizenden mensen onverzekerd rond zullen lopen, zo is hun voorspelling.
Om bij de parkreceptionistes van de recreatieparken van Landal GreenParks de kennisachterstand met betrekking tot boekhouding in te halen, formeerde controller Pieter Coens klasjes en legde debet en credit uit. Negen jaar later zijn er 65 financieel medewerkers en ligt de lat aanzienlijk hoger.
In de wereld van de architectuur wordt topdown gebudgetteerd. 'Logisch', aldus controller Peter Bootsma van architectenbureau Inbo. 'Het budget bepaalt immers de ruimte waarbinnen het ontwerp moet worden gerealiseerd.'
Het uitbesteden van incassozaken is voor vele ondernemers een onbewandelde weg door een donker bos van aanbieders. Onwetenheid doet menigeen de verkeerde, dure beslissing nemen.
In het voorjaar leek de Nederlandse economie een zonnige toekomst tegemoet te gaan. Helaas, we kregen slechte weer plus alarmerende berichtgeving over het aan de schandpaal nagelen van wanbetalers, de teruglopende bestedingen van de consument, hun stijgende schuldenlast en de schrikbarende groei van de incassobranche. Omdat het geld niet echt wil rollen, is het ook voor bedrijven zaak om de betalingstermijnen van hun uitstaande facturen nauwlettend in de gaten te houden. OnGuard maakt software voor debiteurenbeheer. Onder de naam Ervarium liet het bedrijf economen en credit managers ervaringen delen over het nog altijd delicate 'order to cash proces'.
De kracht van vooruitzien door Hans Kops Veel bestuurders oriënteren zich puur op de achteruitkijkspiegel en sturen primair op financiële gegevens uit het verleden. Over de huidige situatie vertelt deze informatie weinig. Corporate performance management biedt uitkomst.
Het plan van www.incassoregister.nl om wanbetalers met naam en toenaam te noemen oogst veel kritiek vanuit de incassowereld. Er wordt sterk getwijfeld aan het nut van deze maatregel. Daarnaast wordt gevreesd dat deze 'schandpaalmethode' een negatief effect heeft op het imago van incassobureaus.
Klanten leveren niet alleen geld op, ze kosten ook geld. Maar is het mogelijk om de individuele klantbijdrage aan de winst van een onderneming in kaart te brengen? Ja, dat kan: met customer based costing.
Het jaarverslag moet voortaan een verklaring bevatten dat het risicomanagement adequaat is. Voor veel bestuurders is dit de uitdagendste bepaling van de code-Tabaksblat
Door ontbreken van een normenkader voor de evaluatie van risicobeheersingsystemen, creëert de code-Tabaksblat een nieuwe voedingsbodem voor wantrouwen
Verklaren dat zijn risicomanagement adequaat en effectief is, is momenteel de riskantste verklaring die het bestuur kan geven. Vooral als die onderneming ook in de VS genoteerd is
De interim (crisis) manager kampt met een imagoprobleem. Het clichébeeld van de bullebak van buiten die als een olifant in een porseleinkast door een bedrijf heen walst, kleeft nog altijd aan de interim. Leo Witvliet dook voor zijn promotieonderzoek aan de Universiteit van Tilburg in de wereld van de interim. Hoe kijkt de interim tegen zichzelf aan? En klopt dit beeld met de door Witvliet onderzochte werkelijkheid? Is er een onderscheid tussen de financieel interim en de overige interims. Witvliet hield met zijn onderzoek de interim een grote spiegel voor en kwam tot de conclusie dat veel vooroordelen ten opzichte van de interim niet geheel uit de lucht zijn gegrepen.
Tegen een faillissement van debiteuren kan het management zich indekken met een kredietverzekering. Maar wat doet het management, indien dit niet mogelijk is of als de winstmarge niet opweegt tegen de kosten van het verzekeren? Ondanks een oplopend debiteurensaldo en een toename van het aantal dubieuze debiteuren gaat men in de praktijk toch vaak door met zakendoen op krediet met risicoklanten.
Interne audit is een onafhankelijke cel in de onderneming die toezicht uitoefent op de naleving van interne controles. De interne controle is het geheel van gecoördineerde methoden en maatregelen, in een onderneming ingevoerd met als doel de bezittingen te beschermen, de juistheid en betrouwbaarheid van boekhoudkundige en administratieve gegevens te verzekeren, de bedrijfsefficiency te bevorderen en de naleving van het voorgeschreven beleid aan te moedigen. Door: drs Remco Misset, Steens & Partners Consultants
Dat vindt Dirk Swagerman, hoogleraar Controlling aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zijn reactie op het bericht van een accountantsorganisatie over ontoereikende rapportages: 'dat verbaast me niets.'
Systemen en structuren op hun plaats krijgen, dat lukt niet als er weerstand vanuit de organisatie komt. De controller van vandaag zal dan ook veranderingsmanagement in zijn bagage moeten hebben. Interim-controller Arjen Boersma (52): 'Het is voor iedere controller een onmisbaar stuk gereedschap.'
Het budget mag de deur uit. Dat is ongeveer de stelling van het concept beyond budgetting dat vanuit Amerika is komen overwaaien. Budgetten stellen is duur, tijdrovend en ook nog eens zinloos. Tegen de tijd dat het budget na vele ronden met veel vechtwerk klaar is, is het achterhaald.
Een kredietcheck uitvoeren op potentiele klanten loont, zeker nu blijkt dat vennootschappen bij een faillissement gemiddeld 484.000 euro aan onbetaalde schulden achterlaten.
Volgens een onderzoek van een wereldwijd opererende incassopartij zijn overheidsinstellingen het meest laks met betalen. Controller Jan van der Sluis van de bestuursdienst van de gemeente Groningen bestrijdt dit. 'Overheidsinstellingen zijn betrouwbare partijen waarvan je op aan kunt dat ze betalen.'
Het aantal vrouwelijke credit managers is gestegen naar 19 procent, 81 procent van de beroepsgroep is man. Marielle Kitsz, credit manager bij L'Oreal Nederland BV, verwacht dat dat percentage in de toekomst gelijk wordt getrokken. 'Vrouwen zijn bij uitstek goed in de communicatie die het vakgebied nodig heeft.'
Informatiebeveiliging is de belangrijkste zorg voor het financieel management. Dit bleek uit het onderzoek Technical Issues for Financial Executives, dat dit jaar voor de zevende keer werd uitgevoerd. Informatiebeveiliging werd dit jaar voor het eerst genoemd door de respondenten en nam direct de eerste plaats in. Financieel-Management.nl peilde de reacties van een tweetal in Nederland werkzame financiële beslissers.
"Een internationaal bedrijf dat z'n klanten goed wil bedienen, kan zelden vanuit één land opereren", zegt Kris Onken, CFO van het bedrijf Logitech. Logitech heeft dan ook gekozen voor een wijde geografische spreiding. Hoe biedt Onken de problemen die dit oplevert het hoofd?
Veel professionele dienstverleners zullen de komende maanden te maken krijgen met een tot nu toe relatief onbekende term: Statement on Auditing Standard number 70 (SAS- 70) type 2-mededeling. SAS-70 is de Amerikaanse controlestandaard die richtlijnen geeft voor het controleren van zogenaamde "service organisations". Het is de naam van een 'certificering' waarvan opdrachtgevers van externe dienstverleners binnenkort tot de conclusie zullen komen dat al hun externe dienstverleners eraan moeten voldoen. Omdat SAS-70 zal uitgroeien tot een keurmerk, zullen dienstverleners die zich niet aan deze certificering onderwerpen snel buiten de boot vallen en marktaandeel verliezen. Door drs Remco M.F. Misset, Steens & Partners Consultants
Een factuur is een dissatisfier. Wanneer u het goed doet levert factureren niets op, maar het kost u wel geld wanneer er fouten worden gemaakt. Billing is killing, stelde de CFO van een Nederlandse multinational met veel factuurverkeer. Waarom het factureren dan niet uitbesteden? Veel bedrijven gaan ervan uit dat ze zo veel mogelijk moeten concurreren op klantintimiteit. De andere kerncompetenties - productleiderschap en operationele excellentie - zijn uit de gratie geraakt met de opkomende commoditization en concurrentie van lagelonenlanden.
De recente invoering van de IFRS zal de financiële verslaggeving door ondernemingen beïnvloeden. De nieuwe regels hebben onder andere betrekking op rapportage door ondernemingen over pensioenverplichtingen, beloningsbeleid en hedging. Een belangrijke vraag is nu of ondernemingen ook hun beleid ten aanzien van pensioenen, beloningen en hedging veranderen vanwege de veranderingen in verslaggeving. Het antwoord is ja. Dit is de belangrijkste conclusie die Patrick Verwijmeren trekt in zijn scriptie getiteld: 'De invloed van de IFRS op gedragingen'. Verwijmeren won met dit onderzoek de Scriptieprijs tijdens de CFO-day van 16 juni.
Nieuwe boekhoudregels, zoals Sarbanes Oxley en IFRS houden de gemoederen van de beursgenoteerde onderneming danig bezig. Hoe zit het met nu met ondernemingen die niet verplicht zijn zich aan deze regelgeving te houden, zoals bijvoorbeeld familiebedrijven? In hoeverre houden zij zich bezig met zaken op het gebied van corporate governance? Deze vraag stond centraal tijdens een van de workshops van de CFO-day op 16 juni.
Due diligence, discounted cashflow of negatief eigen vermogen - het zijn voor de CFO bekende begrippen die tot zijn dagelijkse taalgebruik behoren. Voor hem gesneden koek. Maar hoe is het gesteld met de persoonlijke due diligence van de CFO?
Meld je aan voor de nieuwsbrief Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur Partner Manager
0628068433 daancommandeur@sijthoffmedia.nl