Meltem Klaassen (CFO van Greenchoice): “Het gaat mij niet om meer dashboards of meer KPI’s.”

Meltem-Klaassen-CFO-Greenchoice-1-1024x822
Sturen op eenvoud in een complexe energiewereld.

Toen Meltem Klaassen vorig jaar juni aantrad als CFO van Greenchoice, stapte ze midden in een sector die tegelijk fundamenteel verandert en extreem volatiel is. Juist die combinatie trok haar aan. De energietransitie vraagt om ambitie, maar ook om financiële discipline – en precies daar wil zij het verschil maken. “Deze sector is ontzettend complex – waarschijnlijk de meest complexe waarin ik tot nu toe heb gewerkt – en juist daarom vind ik hem zo interessant”, zegt Klaassen. “Je hebt te maken met prijsvolatiliteit, regelgeving en grote transities tegelijk. Dat maakt financiële voorspelbaarheid uitdagend.”

Finance als strategisch navigator
Die voorspelbaarheid vergroten is een van haar belangrijkste prioriteiten. Niet door méér data te verzamelen, maar door scherper te kiezen: “Het gaat mij niet om meer dashboards of meer KPI’s”, benadrukt ze. “We moeten juist beter screenen welke KPI’s er echt toe doen. En soms begint dat gewoon met het stellen van hele simpele vragen.”

Binnen Greenchoice positioneert Klaassen finance nadrukkelijk als regisseur van samenhang. Haar ambitie: een robuuste finance functie die actief meestuurt. “Ik zie finance echt als strategisch navigator”, aldus de CFO. “Wij moeten dichter op de business en IT opereren. Daarom brengen we die disciplines ook nadrukkelijker bij elkaar.”

Die beweging is volgens haar noodzakelijk nu het bedrijf werkt aan verdere digitalisering en geïntegreerde energieoplossingen. “Wij hebben onszelf de opdracht gegeven om investeringen, digitalisering en klantwaarde veel integraler te benaderen. Finance kan daarin een verbindende rol spelen.” Tegelijk ziet ze dat de organisatie daar klaar voor is: “Het wordt echt omarmd, en dat is misschien nog wel het belangrijkste.”

Lees ook op FM: Ian Scholten (Groepscontroller en MT-lid IJB Groep): ‘Finance moet niet de plannen maken, maar zorgen dat de juiste plannen werkelijkheid kunnen worden.’

 

Focus via OGSM en quarterly reviews en transparante governance
Om strategie uitvoerbaar te maken, werkt Greenchoice met de OGSM-methodiek (Objectives, Goals, Strategies, Measures). Voor Klaassen is dat geen papieren exercitie, maar een praktisch stuurinstrument: “Als dit ons strategisch doel is, wat betekent dat dan concreet? Welke doelen horen daarbij, hoe gaan we die realiseren en hoe meten we voortgang? Dat maken we expliciet.”

Nieuw zijn de quarterly business reviews die strak op de strategie zijn geënt: “Daarmee houden we de hele organisatie op koers”, aldus de CFO. “We willen tijdig kunnen bijsturen op basis van goede stuurinformatie.” Het helpt volgens haar om prioriteiten scherp te houden. “We hebben heel duidelijk gemaakt: dit zijn onze topprioriteiten en daar focussen we op, met korte deadlines om te zien of we echt voortgang boeken.”

De bestuurlijke context veranderde recent: de raad van bestuur werd herschikt en de rolverdeling verschoof. Juist dan is discipline in besluitvorming cruciaal, vindt Klaassen: “Wanneer verantwoordelijkheden veranderen, moet je extra transparant en consistent zijn. Je moet steeds scherp hebben welk belang je dient. Dat helpt enorm bij het creëren van rust en duidelijkheid.”

Lees ook op FM: Richard Spaans: van Finance Director (DP World) naar CFO van Intra Europe

 

Missiegedreven, maar wel betaalbaar
Wat Klaassen vanaf dag één opviel bij Greenchoice was de sterke missiegedreven cultuur. “Je voelt meteen als je binnenkomt dat de missie hier leeft. Ze weten wat ze willen.” Zelf werd ze voor de rol benaderd. “Ik ben gehunt, zo simpel is het. Maar wat me echt aantrok was dat de organisatie op een strategisch kantelpunt stond.”

De grote uitdaging van de energietransitie is volgens haar glashelder: “Wij hebben al een mooie klantenbasis die echt voor groen kiest. Maar de uitdaging blijft om groene energie betaalbaar te houden. Daar ligt de kern.”
Tegelijk vraagt de sector veel van organisaties. “Wij zijn ontzettend gereguleerd en moeten heel compliant zijn. Soms verandert er iets en moeten wij onze processen of zelfs facturen op het laatste moment aanpassen. Dat hoort er gewoon bij.”

Ze gelooft dat betaalbaarheid haalbaar blijft als het energiesysteem steeds integraler wordt. “Wij voorzien dat we met z’n allen onderdeel worden van één energiesysteem. Juist een integraal aanbod gaat helpen om het betaalbaar te houden – al vraagt dat wel om investeringen van onze kant.”

Succes betekent voor haar meetbaar resultaat. “Niet alleen zeggen dat je het gaat doen, maar laten zien dat je het doet. Dat we onze korte-termijndoelen halen, financieel minimaal op budget landen – en dat het fundament staat om verder te bouwen.”

Lees ook op FM: Innes Rinkes (KPN): ‘Hoe slimmer AI, hoe belangrijker het menselijk oordeel wordt.’

 

 

2-daagse training voor controllers die willen doorgroeien tot volwaardige businesspartner voor management en directie. Leer strategisch meedenken en sturen op basis van cijfers.

Gerelateerde artikelen