Van de vijf gloednieuwe kantoorpanden van Atos Origin op kantorenpark Papendorp aan de zuidkant van Utrecht, staat nog één pand leeg. Moet nog helemaal worden ingericht. Arthur Fischer, tot voor kort Nederlandse 'hoofdinkoper' bij Atos Origin, zal de klus niet zelf klaren. Hij is sinds 1 oktober jl. Group Vice President Purchasing van Atos Origin Worldwide.
De professionalisering van de afdeling inkoop van Versatel is pas goed op gang gekomen met de komst van manager Purchase and Logistics, Esther Bakker. Zij centraliseerde de inkopen en stelde procedures op. Die professionalisering is een continu proces.
Van bestelclubje tot een volwaardige afdeling procurement. Imtech maakt kennis met de voordelen van gestandaardiseerde inkoop, voorkeursleveranciers en efficiency. De van oudsher sterk gedecentraliseerde verantwoordelijkheid werpt de nodige obstakels op bij de ontwikkeling van een gestroomlijnde inkoopfunctie, maar de voordelen komen steeds duidelijker in beeld.
Chris Smulders is de eerste die zich directeur inkoop mag noemen bij NS. Daar ging ruim een decennium van decentralisatie en samenwerking aan vooraf. Smulders was nauw betrokken bij het opzetten van de inkoopfunctie en combineert daarin telkens de kennis van een lijnmanager, een materiedeskundige en een inkoper. En met succes, NS is hard op weg om een inkoopvoordeel te behalen van tien procent.
In drie jaar tijd behaalde Arman Margosyan een inkoopvoordeel van tussen drie en acht procent bij Organon. Een oninteressante grootheid vindt hij. Het gaat er namelijk om welk voordeel hij níet heeft behaald. De komende jaren gaat hij proberen dat te veranderen. Met uiteindelijk maar één doel: invloed uitoefenen op de besluitvorming van de organisatie om zo voordeel te behalen voor de aandeelhouders.
Inkoopprijzen die de pan uitrijzen. Een trend die wordt aangewakkerd door de stijgende kosten van belangrijke grondstoffen zoals olie en staal. Veel bedrijven spreken daarom hun voorraden grondstoffen of halffabrikaten aan.
Jan Louis Burggraaf (41), fusie- en overnameadvocaat bij Allen & Overy, bespeurt verharding in de fusie- en overnamewereld. 'Belangengroeperingen laten zich steeds vaker gelden.' Hij is één van de winnaars van de M&A Awards die we op deze plaats ondervragen.
De vijandige overname is in Amerika schering en inslag. Maar in het Nederlandse overnamelandschap overheerste tot voor kort consensus. Die rust lijkt met de rel rond Van Herk en Reesink voorgoed voorbij. Er vallen voor Nederlandse begrippen ongekend harde woorden.
Energiebedrijven hebben hun strategie veranderd. In plaats van mondiale aanwezigheid na te streven, focussen zij zich op een sterke, regionale aanwezigheid. Gevolg is dat het aantal fusies en overnames in de sector omhoog gaat.
Stork besloot enkele jaren geleden over te gaan tot een meer centraal georganiseerde inkoop. Met Hans Büthker als procesaanjager en een eigen 'house of procurement' realiseert Stork in alle lagen van de organisatie inkoopvoordelen.
Of je nou inkoopt of verkoopt, als bedrijf moet je scoren. De afdeling inkoop kan dat het beste doen door goede afspraken te maken met de juiste leverancier. Want dat is wat een inkoopmanager een goede inkoopmanager maakt: het maken van gedegen afspraken.
De brandstofprijzen, Sars, de opkomst van Low Cost maatschappijen en terrorisme hebben de luchtvaartindustrie op haar kop gezet. Unieke, grote veranderingen in de kostenstructuur van luchtvaartorganisatie KLM zijn nodig om het bedrijf gezond te houden. En KLM is op de goede weg, onder andere met dank aan de ijver en gedrevenheid van CPO Jan Witsenboer.
De Vereniging van Kamers van Koophandel (KvK) gaat participeren in de strijd tegen spookfacturen. Sinds gisteren plaatst de KvK bedrijven die facturen versturen voor diensten die ze nooit hebben geleverd op een zwarte lijst in het Handelsregister, de zogenaamde Signaallijst.
In drie jaar tijd behaalde Arman Margosyan een inkoopvoordeel van tussen drie en acht procent bij Organon. Een oninteressante grootheid vindt hij. Het gaat er namelijk om welk voordeel hij níet heeft behaald. De komende jaren gaat hij proberen dat te veranderen. Met uiteindelijk maar één doel: invloed uitoefenen op de besluitvorming van de organisatie om zo voordeel te behalen voor de aandeelhouders. Margosyan is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
Barbara Kux is sinds 2003 Chief Procurement Officer bij Philips. Missie? Een deel van de één miljard euro vinden die topman Kleisterlee aan kostenbesparingen bij het elektronicaconcern wil doorvoeren. Kux is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
Het professionaliseren van het inkoopproces is boven alles een kwestie van change management, vindt Wolters Kluwers' Arjan Groen. Onder zijn leiding implementeert Wolters Kluwer een Europa-wijd procurementsysteem dat aanzienlijke inkoopvoordelen moet realiseren. In Duitsland leidde Groens aanpak tot een kostendaling van ruim 25 procent. Groen is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
Bedrijven zagen procurement voorheen vooral als middel om kosten te besparen. Procurement dient echter ook steeds meer voor waardecreatie. Het percentage bedrijven dat procurement als middel voor waardecreatie ziet, is toegenomen van 28% in 1999 tot maar liefst 66% vandaag de dag.
Het is volgens lezers van financieel-management.nl niet zozeer de vraag of maar juist wanneer een nieuwe fusie- en overnamegolf zich inzet. Ze krijgen in dat standpunt bijval van gerenommeerde fondsmanagers.
'2005 belooft een recordjaar te worden in private equity.' Die voorspelling doet Erwin de Jong, executive director ABN AMRO Leveraged Finance. Hij is één van de winnaars van de M&A Awards die we op deze plaats ondervragen.
Het bedrag dat door Venture Capitalists (VC's) wordt gestoken in risicovolle ondernemingen in Nederland is in 2004 verder geslonken. Dat blijkt uit onderzoek van Ernst & Young (Geert-Jan van Logtesteijn) en VentureOne.
Wie de inkoopfunctie alleen nog ziet als het plukken van laaghangend fruit in het primair inkoopproces, heeft aan Luc Volatier, vice-president Purchasing Worldwide bij Numico, een slechte. Zijn visie? 'Inkopers zijn de magneet voor innovatie.' Volatier is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
Reductie van inkoopkosten is op meerdere manieren te realiseren. Contracten afsluiten met de goedkoopste leverancier is vaak niet de beste oplossing. Telfort kiest voor minder gebruikelijke oplossingen. Partnering speelt hierbij een belangrijke rol. In enkele gevallen gaat Telfort over tot outsourcing. Bauke Zeinstra gaat gedurfde mogelijkheden niet uit de weg. Zeinstra is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
Wereldwijd een en dezelfde weegschaal. Een grootgrutter als Ahold kan daarmee flink in de kosten snijden. In gebruik en beheer is het nog efficiënter ook. Rob Webbers, vice-president Not For Resale: 'Mensen vinden het niet zo erg dat je een taak van ze overneemt, als het maar goed gebeurt.' Webbers is genomineerd voor CPO of the Year 2005.
De inkoopfunctie is één van de belangrijkste pijlers van de concurrentiepositie van bedrijven en dus van cruciaal belang. Dit besef hebben inmiddels veel grote Nederlandse bedrijven. Inkoop is nog altijd groeiende. Bij de meerderheid van deze bedrijven maakt vandaag de dag echter (nog) geen inkoopmanager deel uit van de centrale directie.
'Window opportunities' doen zich slechts korte tijd voor het is ook zaak om deze kortdurende kansen direct aan te grijpen. Zie hieronder een voorbeeld.
In onze kostenreductiepraktijk wordt ik vaak geconfronteerd met managers die vol trost zeggen: 'Uit de Benchmark is gebleken dat we het prima doen!' Waarna men op gewichtige toon aangeeft dat er door de directie andere prioriteiten zijn gesteld omdat uit de benchmark immers bleek dat de kosten geen probleem zijn!
Wat is een bedrijf waard? Wat de gek ervoor geeft, luidt het antwoord. Kortom: wat de markt bereid is te betalen. Een goed verkoper voelt precies aan (na enige voorbereiding) wat hij kan vragen. Het verleden is een referentiepunt.
Nu Ronald Kasteel uiteindelijk is afgehaakt, is de vraag in hoeverre de overnamemarkt is veranderd na een voor Hollandse begrippen ongekend harde strijd om PinkRoccade.
Dom: het onderschatten of zelfs buiten de kracht van hedge funds omrekenen. Het leverde Carlyle in de aankoop van Petroplus een miljoenen strop op.
Nu de overnamemarkt in rap tempo aantrekt, neemt ook het aantal transacties waarbij meer dan één partij is betrokken hand over hand toe. Daarmee komt ook de vendor due diligence in zicht.
Meld je aan voor de nieuwsbrief Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur Partner Manager
0628068433 daancommandeur@sijthoffmedia.nl