Vervalste accountantsverklaringen: staat bedreigd door miljoenenfraude bij Atradius
De Nederlandse staat dreigt op te draaien voor een schade van honderden miljoenen euro’s door grootschalige fraude met Nederlandse exportkredietverzekeringen. In één zaak heeft het ministerie van Financiën inmiddels aangifte gedaan namens verzekeraar Atradius DSB; het schadebedrag bedraagt daar alleen al 137 miljoen euro.
Dat blijkt uit onderzoek van het Financieele Dagblad. Diverse klanten van Atradius zouden onder valse voorwendselen voor in totaal honderden miljoenen aan exportkredietverzekeringen (ekv’s) hebben afgesloten. Daarbij overlegden zij vermoedelijk vervalste accountantsverklaringen aan de verzekeraar.
Nederlandse bedrijven die zakendoen met risicovolle partijen in het buitenland, kunnen hun risico via Atradius laten afdekken. De overheid wil met deze garantstellingen de Nederlandse export aanjagen. Bedrijven betalen een premie aan Atradius om zeker te zijn van hun inkomsten, ook als een afnemer weigert te betalen of failliet gaat. Soms zitten daar nog zogenoemde ‘garanten’ tussen, die een deel van het risico dragen.
Juist bij die garanten lijkt iets mis. In 2024 tipte een buitenlandse kredietverzekeraar Atradius over mogelijke grootschalige fraude, waarbij werd gesjoemeld met de financiële cijfers van de garanten. Die zouden in werkelijkheid lang niet zo kapitaalkrachtig zijn als ze zich voordeden, of blijken niet te bestaan.
Leer signalen van fraude en integriteitsschendingen herkennen, gesprekken voeren en de eerste stappen zetten in onderzoek en escalatie — praktisch inzetbaar bij complexe verzekeringsfraude.