Makelaar zonder registratie mag straks niet meer werken

Wie zich niet inschrijft of wordt geroyeerd, mag het makelaarsberoep niet meer uitoefenen.

Makelaars worden verplicht zich in te schrijven in een beroepsregister. Wie dat niet doet of eruit wordt gezet, mag het beroep niet meer uitoefenen. Onder dat register moeten makelaars zich houden aan gedragsnormen die in de wet worden vastgelegd.

Aan het voorstel werkt minister Elanor Boekholt-O’Sullivan (Volkshuisvesting). Op dit moment kan iedereen zomaar aan de slag als makelaar. Organisaties als de Nederlandse Vereniging van Makelaars hebben wel gedragscodes, die handhaven niet of nauwelijks. Ze zouden bang zijn dat leden zich uitschrijven en zonder club verdergaan.

De regels van de makelaars hebben “te weinig corrigerend vermogen”, concludeert Boekholt-O’Sullivan. “Het koopproces hoort voor iedereen transparant en integer te verlopen en dat is nu te vaak niet het geval. Helaas moet ik concluderen dat het de beroepsorganisaties niet lukt om verdere noodzakelijke stappen te zetten.”

Het register kent drie uitgangspunten: transparantie, correcte informatie en gelijke behandeling. Consumenten kunnen met klachten terecht bij een bestaande geschillencommissie. De minister wil voorkomen dat makelaars veel duurder worden. Begin volgend jaar moet meer bekend worden.

Actuele en praktische update rond governance en compliance: regels, bestuurlijke verantwoordelijkheden en hoe governance in de praktijk werkt bij besluitvorming, rolverdeling en stakeholders.

Gerelateerde artikelen