Fiscale voordelen ontwikkelingslanden inefficiënt en duur

De Oeso waarschuwt voor belastingvoordelen waarmee ontwikkelingslanden en opkomende economieën bedrijfsinvesteringen aantrekken. De fiscale prikkels in 52 van die landen zijn met twintig procent toegenomen tussen 2022 en 2024. Maar de effecten zijn volgens Oeso onzeker, de kosten hoog en samenhang in beleid is ver te zoeken.
De onderzochte ontwikkelingslanden hanteren gemiddeld tien belastingvoordelen per land voor investeringen. Het gaat vooral om tijdelijke vrijstellingen van winstbelasting om investeringen aan te trekken. Ook worden vrijstellingen gebruikt om investeringen naar bepaalde regio’s. of sectoren te sturen, in de hoop daar de werkgelegenheid te stimuleren.
Maar volgens de Oeso schieten de fiscale vrijstellingen hun doel voorbij, omdat ze vaak ook zonder de regelingen wel gedaan zouden zijn. Vaak zijn de belastingvoordelen daardoor inefficiënte kapitaaltoewijzing en gaan belastinginkomsten verloren voor de landen in kwestie.
Veel van de regelingen zijn bovendien weinig transparant en versnipperd over meerdere regelingen, soms ook buiten bestaande belastingwetten om.
Meld je aan voor de nieuwsbrief
Meld je aan voor de nieuwsbrief
Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Vacatures
Markt Update
Personalia
Whitepapers
Vragen over adverteren?

Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur
Partner Manager