Circulaire bedrijfsvoering loopt vast in het mkb

Regelgeving die vaak gericht is op multinationals moet op de schop.

Mkb-bedrijven hebben gemiddeld voor 56 procent een circulair bedrijfsvoering geïmplementeerd. Willen zij bijdragen aan de nationale doelstelling van een volledig circulaire bedrijfsvoering, dan moet er veel wet- en regelgeving worden aangepast. Die is nog gebaseerd is op lineaire productiesystemen, waardoor circulaire bedrijven te maken krijgen met juridische barrières.

Dat blijkt uit  onderzoek van de Technische Universiteit Eindhoven, Hogeschool Utrecht en Route Circulair uit Utrecht. Specifieke aandacht is nodig voor drie sectoren die een sleutelrol spelen in de circulaire transitie: de bouw-, maak- en de agrifoodsector. Deze sectoren zijn verantwoordelijk voor een groot deel van het grondstofverbruik en hebben de potentie om een enorme bijdrage te leveren aan een circulaire economie.

Het mkb speelt volgens de onderzoekers een sleutelrol bij het circulair maken van de economioe. 99 procent van alle ondernemingen behoort tot het mkb, dat goed is voor zeventig proent van de werkgelegenheid en 62 procent van de economische waarde.

Volgens de onderzoekers wordt het mkb echter vaak over het hoofd gezien in beleidsmaatregelen, die zich vooral richten op multinationals. Zonder gerichte ondersteuning loopt het mkb het risico achterop te raken, wat niet alleen de concurrentiepositie van deze bedrijven bedreigt, maar ook de nationale circulaire ambities vertraagt.

Gerelateerde artikelen