Nieuwe eisen voor bedrijven die werken voor overheden

Harmonisatie van veiligheidseisen gaat gelden vanaf volgend jaar.

Vanaf januari 2026 gelden nieuwe beveiligingseisen voor bedrijven die opdrachten uitvoeren voor de Rijksoverheid en de politie wanneer daarbij risico’s voor de nationale veiligheid spelen. Deze eisen gelden voor alle overheidsoprachten, waardoor bedrijven niet langer te maken krijgen met een lappendeken aan eisen. Op den duur gaan deze eisen ook gelden voor andere overheden, zoals gemeenten en provincies.

De eisen voor voor berdrijven die werken voor de overheid zijn opgenomen in de Algemene Beveiligingseisen voor Rijksoverheidsopdrachten (ABRO), die volgend jaar ingaat. Met de invoering van de ABRO volgend gelden straks bij verschillende overheidsorganisaties dezelfde beveiligingseisen. Ze gelden overigens  alleen voor nieuwe overheidsopdrachten met nationale veiligheidsrisico’s.

Gaat een bedrijf aan de slag voor de overheid waarbij de nationale veiligheid in het geding kan komen, dan wordt er eerst onderzoek gedaan door de inlichtingendiensten AIVD en MIVD.

Dit onderzoek kijkt naar bestuur en organisatie van het bedrijf dat de opdracht gaat uitvoeren, de medewerkers, beveiliging, cybersecurity en de cloud.

De ABRO bouwt voort op bestaande beveiligingseisen die door het ministerie van Defensie worden gebruikt. De ABRO houdt ook rekening met nieuwe ontwikkelingen bijvoorbeeld technologie, wetgeving, dreigingen en praktijkervaringen.

Gerelateerde artikelen