Kennismigranten hebben steeds minder trek in Nederland
Nederland is in rap tempo zijn aantrekkingskracht voor Europese arbeids- en kennismigranten aan het verliezen. Waar in 2018 nog 623.000 Europeanen aangaven in Nederland te willen wonen en werken, zijn dat er in 2025 nog maar 457.000 – een daling van 27% in zeven jaar tijd.
Tegelijkertijd is Nederland op de internationale ranglijst van voorkeurslanden gezakt van plek 11 naar plek 13, zo blijkt uit onderzoek van arbeidsmarkt dataspecialist Intelligence Group.
Uit het internationale onderzoek van Intelligence Group blijkt dat de arbeidsmobiliteit in heel Europa is gedaald en die naar Nederland in het bijzonder. Onder Europeanen die bereid zijn voor werk naar een ander land te verhuizen, komt Nederland minder vaak als voorkeursland naar voren en schuift ons land naar de middenmoot.
Waar Nederland aan het begin van deze eeuw nog bekendstond als open, tolerant en aantrekkelijk om in te leven, is dat imago onder druk komen te staan. In de data van Intelligence Group is zichtbaar dat de kwaliteitsmotieven (betere levensstandaard, salaris, carrière) minder vaak worden genoemd. Daarvoor in de plaats komen meer “kwantitatieve” motieven, zoals werkervaring opdoen.
De trend in de Intelligence Group-data sluit aan bij recente cijfers van het CBS. Daaruit blijkt dat het migratiesaldo uit typische arbeidsmigratielanden al enkele jaren fors terugloopt, vooral vanuit Oost-Europa. Met name uit Polen, Roemenië en Bulgarije vestigen zich minder mensen in Nederland, terwijl er juist meer vertrekken.
Meld je aan voor de nieuwsbrief
Meld je aan voor de nieuwsbrief
Ontvang waardevolle artikelen, checklists, interviews en whitepapers in je mailbox.
Vacatures
Markt Update
Personalia
Whitepapers
Vragen over adverteren?
Kan ik je van dienst zijn met een toelichting of advies? Bel of mail gerust. Ik neem graag de tijd voor je.
Daan Commandeur
Partner Manager