Elektrisch vervoer voegt jaarlijks 3 miljard euro toe

Gedurende acht jaar groeide deze markt met bijna 50 procent per jaar.

De Nederlandse sector voor elektrisch vervoer (EV) groeide hard in 8 jaar tijd. De toevoegde waarde steeg van 0,13 miljard euro naar bijna 3 miljard euro. Ook telt de EV-sector nu 20 keer zoveel voltijdsbanen als in 2015. Dat blijkt uit onderzoek van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

Volgens de tweejaarlijkse ‘Monitor economische betekenis en ontwikkeling van de sector elektrisch vervoer van RVO steeg de economische waarde van de EV-sector enorm. Tussen 2015 en 2023 was de gemiddelde jaarlijkse groei bijna 50 procent.

Ook de hoeveelheid banen nam explosief toe: van 760 voltijdsbanen naar 15.800. Op dit moment is één op de 10 banen in de auto-industrie gericht op elektrisch vervoer.

De sterkste groei is te zien bij personenauto’s en lichte bedrijfsauto’s, lichte elektrische voertuigen en laadinfrastructuur. Elektrische vrachtwagens, mobiele bouwwerktuigen en vaartuigen zitten nog in een vroege groeifase, maar ook deze markt kan nog veel meer groeien.

Ook de export- en maakindustrie dragen bij aan het verdienvermogen van Nederlandse bedrijven. In 2023 exporteerde Nederland voor 425 miljoen aan elektrische voertuigen en EV-onderdelen. Binnen de maakindustrie is ongeveer één op de 10 geproduceerde onderdelen nu bestemd voor elektrische voertuigen.

Het aantal laadpunten groeide in 2 jaar naar meer dan één miljoen. Ook kwamen er bijna 10 keer zoveel ultrasnellaadpunten bij. Daarmee blijft Nederland Europees koploper.

Tegelijk zijn er ook uitdagingen. Zoals groeiende import van elektrische voertuigen uit China en een overvol stroomnet. Juist deze uitdagingen maken ruimte voor innovatie in batterijopslag en slim laden.

Gerelateerde artikelen