De economische groei is broos, maar de industrie veert op

Stijging van de productie, het aantal nieuwe orders en de werkgelegenheid

De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie hebben in september een forse verbetering laten zien, met grotere stijgingen van de productie, het aantal nieuwe orders en de werkgelegenheid. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse peiling.

De graadmeter van de Nevi voor de stand van zaken in de industrie steeg van 51.9 in augustus naar 53.7 in september. Het gaat om de grootste stijging sinds juli 2022. Daarbij bleef de index voor de vierde maand op rij boven de stand van 50. Ieder cijfer boven de 50 wijst op groei van de bedrijvigheid in de industrie.

De ondervraagde circa 350 inkoopmanagers zagen veelal een verbetering van de binnenlandse vraag. Wel spreken de onderzoekers van een matte buitenlandse verkoop. Ook waren er belemmeringen voor de groei als gevolg van de wereldwijde economische onzekerheid. De inkoopprijzen liepen verder op, maar het ging wel om de kleinste stijging sinds oktober vorig jaar.

Volgens een toelichting van economen van ABN AMRO blijft het herstel van de industrie op korte termijn onzeker. “Trumps invoerheffingen beperken de Europese export en veel fabrikanten van machines, chemische producten en kunststofverpakkingen ondervinden flinke prijsconcurrentie uit China.”

De kenners wijzen er ook op dat de productiegroei niet voor alle sectoren geldt. “De Rotterdamse haven voorziet een leegloop nu afgelopen week ook BP aankondigde te stoppen met de ontwikkeling van een nieuwe fabriek voor biobrandstoffen.” ABN AMRO stipt aan dat Shell eerder al aankondigde te stoppen met de bouw van een biobrandstoffenfabriek in Pernis. Dergelijke besluiten hebben volgens de bank onder meer te maken met regeldruk en het overvolle stroomnet. (ANP)

Gerelateerde artikelen