Beleggen is als de Tour de France: acceptabele finishes leiden tot hoge eindscore

Aanstaande zaterdag start alweer de 112e editie van de Tour de France. De befaamde wielerwedstrijd eindigt dit jaar op zondag 27 juli in Parijs. Beleggers kunnen aan de Tour de France nuttige lessen ontlenen.
Om met beleggen een mooi rendement te behalen, is het accepteren van grote tussentijdse dalingen volgens sommigen onvermijdelijk. Ikzelf beoog wél een mooi rendement te behalen, maar tracht heel grote dalingen tussentijds te voorkomen. Grote dalingen zijn namelijk heel moeilijk goed te maken en zodoende rampzalig voor het uiteindelijke rendement. Ter illustratie:
Om een daling van 25% goed te maken, is een stijging van 33,3% nodig.
Om een daling van 50% goed te maken, is een stijging van 100% nodig.
Om een daling van 80% goed te maken, is een stijging van 400% nodig.
Aardig scorend fonds bleek gemiddeld tot top-4% te behoren
Graag vertel ik kort over een beleggingsfonds waarvan het rendement 14 jaar op rij in het tweede kwartiel uitkwam: in al deze jaren behoorde dit fonds tot de 47 procent best presterende fondsen, maar in geen van deze jaren behoorde het tot de beste 28 procent. Dit fonds scoorde steevast wat beter dan gemiddeld, maar exceptioneel waren de prestaties eigenlijk nooit.
Wie niet beter zou weten, zou misschien verwachten dat dit fonds over de hele periode wellicht net tot de 38 procent (het gemiddelde van 47- en 28 procent) best presterende fondsen zou behoren. Maar dat is niet het geval: over de hele periode van 14 jaar behoorde dit weinig opzienbarende fonds tot de 4 procent best presterende beleggingsfondsen.
Bovenstaand voorbeeld sluit aan op sommige winnaars van de Tour de France, die ’s werelds bekendste wielerwedstrijd wisten te winnen zonder dat ze ook maar een enkele etappe wonnen. Dat was voor het laatst in 2019 het geval met Egan Bernal, maar daarvoor waren er al zeven andere winnaars van de Tour de France die de wielerklassieker wonnen zonder een enkele etappewinst.
Bij wielrennen en beleggen is het vooral van belang om niet in een ravijn te belanden. Een wielrenner die iedere etappe redelijk acceptabel finisht, eindigt in het eindklassement opvallend hoog. Dat gaat bij beleggen eveneens op.